budowa

Praca za granicą w budownictwie – kiedy warto?

Myślisz nad pracą za granicą? Zastanawiasz się, czy warto wyemigrować w poszukiwaniu lepszej przyszłości? Rozważałeś już niektóre kierunki wyjazdów takie jak praca Anglia? W artykule pokazujemy jak może zmienić się perspektywa w zależności od kierunku naszego wyjazdu.

Nie każda zagranica jest tym samym

Nie każdy wyjazd zagraniczny jest taki sam i charakteryzuje się podobnymi cechami. Duże znaczenie ma to, gdzie jedziemy. Co musimy wziąć po uwagę?

  • Odległość od Polski – jest to szczególnie ważne, gdy zamierzamy regularnie wracać do kraju. Trudności w odwiedzaniu ojczyzny są dwie: koszt transportu oraz czas na powrót (i ew. odpoczynek po podróży). Jeśli pochodzimy z południa Polski i znajdziemy na przykład praca Czechy, to nawet w weekend bez brania urlopu jesteśmy w stanie na chwilę przyjechać w rodzinne strony. O wiele trudniej jest, jeśli decydujemy się na kraje takie jak Wielka Brytania, Norwegia, Francja etc.
  • Język – nie chodzi wcale o to by perfekcyjnie znać język ojczysty mieszkańców, gdzie wykonujemy zlecenie. Być może wystarczy nam znajomość innego języka – np. angielskiego. Jeśli jednak jest to prowincja… Są narody, które niechętnie posługują się innymi językami (np. Francuzi). Warto jeszcze pamiętać, że w niektórych państwach część regionów posiada inne języki (np. Belgia, Szwajcaria). Trzeba jednak zaznaczyć, że pracując w polskiej ekipie prawdopodobnie nie będzie nam potrzebna znajomość wielu słów z obcych języków.
  • Prawo – Przed wyjazdem warto wiedzieć, czy jakiś aspekt prawa innego państwa nie będzie dla nas uciążliwy. Żeby nie być gołosłownym – część wielkich miast na zachodzie Europy posiada zakazy wjazdu (np. do centrum) dla pojazdów spalinowych (lub o danej klasie produkcji zanieczyszczeń). Jeśli więc zamierzamy wyjechać samochodem, który lata świetności ma już za sobą, to zastanówmy się nad alternatywą.
  • Koszty utrzymania – Czasami w przeliczeniu na złotówki, zlecenie za granicą kusi nas dobrą ofertą. Nie bądźmy jednak pochopni. Przed podjęciem pracy sprawdźmy, jakie są realne koszty utrzymania. Może się okazać, że są one wyższe niż zakładaliśmy i pochłoną one sporą część zapracowanych środków. Do kosztów utrzymania zaliczamy przede wszystkim nocleg oraz media. Wynajem na zachodzie Europy w niektórych miastach potrafi być naprawdę drogi. Druga sprawa to jedzenie – duża część każdego budżetu. One także może być niezbyt tanie.

Wyjazd

Niezależnie czy wybierasz się za granicę, czy pozostajesz w kraju, warto przed wyjazdem sprawdzić wszystkie „za” i „przeciw”. Nie jest to prosta decyzja, dlatego powinna być starannie przemyślana.

About the author