W zależności od tego, czy w Twoim przydomowym garażu zaparkowane są samochody, motocykle i rowery, czy może używasz tego pomieszczenia jako biura, siłowni, pracowni albo warsztatu, musisz wykończyć je odpowiednim rodzajem bramy garażowej. Zwłaszcza w przypadku garażów przylegających do domów jednorodzinnych istotne są parametry izolacji termicznej, ponieważ przez słabo zaizolowane pomieszczenie możesz tracić sporo cennego ciepła. Coraz więcej mówi się też o tym, jak ujemne temperatury szkodzą samochodom, dlatego tym bardziej warto poważnie potraktować tę decyzję. Sprawdź, jakie rodzaje bram garażowych dostępne są na rynku i w jakich warunkach się sprawdzają!
Podstawowe informacje o bramach garażowych
Zanim poznasz szczegóły dotyczące konkretnych rodzajów bram garażowych, przyda Ci się garść podstawowej wiedzy ogólnej na ich temat. Dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają sterowanie manualne albo za pomocą pilota sparowanego z silnikiem elektrycznym. Do produkcji zwykle wykorzystuje się metal, drewno, tworzywa sztuczne, ale niekiedy także włókna szklane. W celu osiągnięcia jeszcze lepszych parametrów termoizolacyjnych bramy Świętochłowice pokrywa się dodatkową powłoką termiczną, dzięki której ogranicza się straty ciepła. Czym jednak różni się brama rolowana od segmentowej?
Rolowane bramy garażowe
Konstrukcja bramy rolowanej składa się z listew, które podczas otwierania garażu zwijają się w nadprożu. Cenionym przez fachowców rozwiązaniem jest zastosowanie profili aluminiowych PA77 wypełnionych pianką PUR. Połączenie tych materiałów zapewnia imponujące parametry izolacji cieplnej oraz akustycznej, dzięki czemu nie musisz obawiać się utraty ciepła czy przedostawania się do środka hałasów z ulicy. Bardzo ważne jest, aby taka brama wykończona była wysokiej jakości lakierem dodatkowo wydłużającym jej żywotność. Trudno dziś sobie wyobrazić możliwość sterowania wyłącznie za pomocą mechanizmu korbowego, dlatego właściwie wszystkie modele na rynku steruje się pilotem, a otwieranie manualne jest jedynie opcją awaryjną.
Bramy segmentowe
Segmentowe bramy garażowe, w przeciwieństwie do bram rolowanych, nie składają się z listew, ale segmentów, które podczas otwierania podnoszą się pod strop. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie praktycznie w każdym garażu, a szczególnie tam, gdzie do dyspozycji mamy krótszy podjazd. Fachowcy polecają przede wszystkim takie bramy segmentowe, których pojedyncze segmenty o grubości 40 albo 60 mm wypełnione są pianką PUR. Najbardziej efektywną, a przy tym efektowną konstrukcję gwarantuje zastosowanie paneli stalowych ocynkowanych oraz polakierowanych. Aby wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie do swojego garażu, warto przed dokonaniem zakupu skorzystać z doradztwa fachowca specjalizującego się w montażu segmentowych i rolowanych bram garażowych.