Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać kocioł jednofunkcyjny, czy raczej zdecydować się na urządzenie dwufunkcyjne. Warto zatem poznać zasadniczą różnicę występującą pomiędzy tymi urządzeniami i rozwiać tym samym wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
Jaka jest najważniejsza różnica między kotłem jednofunkcyjnym a kotłem gazowym dwufunkcyjnym?
Kocioł jednofunkcyjny to urządzenie, które pozwala na zasilanie wyłącznie instalacji centralnego ogrzewania. Z kolei konkurencyjny produkt ma dodatkowo wbudowany podgrzewacz i dzięki temu może też podgrzewać ciepłą wodę użytkową.
Garść informacji na temat kotła jednofunkcyjnego
Gazowy kocioł jednofunkcyjny wyróżnia się tym, że na swoim pokładzie nie posiada podgrzewacza przeznaczonego do wody użytkowej. Dlatego konieczne jest podłączenie do tego specyficznego sprzętu osobnego podgrzewacza pojemnościowego, a więc zbiornika na wodę w wbudowanym wymiennikiem ciepła.
Piec gazowy dwufunkcyjny, co warto o nim wiedzieć?
Piec gazowy dwufunkcyjny jest to wyjątkowy sprzęt, który przystosowany jest do podgrzewania wody w sposób przepływowy. Co to dokładnie oznacza? Sprzęt uwzględnia w swoim wyposażeniu przepływowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Dlatego podgrzewanie wody zaczyna się w tym przypadku już w chwili odkręcenia kranu z ciepłą wodą.
Kocioł dwufunkcyjny powstał z myślą o niewielkich domach, w których punkty poboru ciepłej wody zlokalizowane są bardzo blisko pieca. Nadają się one przede wszystkim do obiektów z jedną łazienką. Co więcej, najlepiej, aby znajdowała się ona w bezpośrednim sąsiedztwie z kuchnią. Taki piec gazowy trzeba zainstalować w jednym z tych dwóch pomieszczeń i to możliwie jak najbliżej punktu poboru wody. Wówczas czas oczekiwania na wodę z kranu będzie krótki.
Jakie technologie oferują nowoczesne piece gazowe dwufunkcyjne?
Piece gazowe dwufunkcyjne wyróżniają się nowoczesnym designem. Najczęściej mają one cienką obudowę ze szklanym ekranem dotykowym i podświetlaniem na zewnątrz urządzenia. Wiele modeli daje też możliwość komunikacji bezprzewodowej. Możesz liczyć też na rozwiązania, które gwarantują oszczędną i ekonomiczną pracę sprzętu. Wykorzystują one inteligentne systemy zarządzania ogrzewaniem w domu. Optymalizują one ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń w konkretnym obiekcie i pracę kotła grzewczego. W ten sposób zapewniają mieszkańcom, gościom i wszystkim osobom przebywającym w domu komfortową temperaturę otoczenia, a także ciepłej wody. Zaletą tych produktów jest też bardzo intuicyjna obsługa.