Tulipany

Tulipany – niezwykle szeroka i zróżnicowana grupa kwiatów

Tulipany to kwiaty zwiastujące nadejście wiosny. Zachwycają mnogością kolorów w trakcie intensywnego kwitnienia. Jak o nie dbać? Które gatunki są szczególnie godne uwagi? Odpowiadamy!

Czym wyróżnia się tulipan?

Z uwagi na charakterystyczną budowę nie sposób pomylić tulipany z innymi gatunkami kwiatów. Długa łodyga zwieńczona barwnym kwiatem o kielichowatym kształcie – to główne wyróżniki tulipanów. 

Rozmaitość odmian powoduje, że tulipany mogą różnić się długością płatków jak i samej łodygi. To z kolei przekłada się na wiele możliwości dotyczących aranżacji – wyższe odmiany doskonale będą prezentować się solo, z kolei te niższe – będą estetycznie prezentować się także z innymi gatunkami. 

W zależności od odmiany zakwitają w marcu i kwietniu zachwycają intensywną feerią barw przez około kilkanaście dni.

Kiedy sadzimy cebulki tulipanów?

Tulipany nie sprawiają problemów w uprawie – bazą jest tutaj odpowiednie zasadzenie w sprzyjającym miejscu. Warto sięgać wyłącznie po zdrowe i dorodne cebule – takim sprawdzonym źródłem jest polski dostawcą jest firma BENEX. W swoim sklepie pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/tulipan/ firma oferuje cebulki tulipanów różnych odmian gatunkowych i kolorystycznych.

Optymalny czas na lokowanie cebul tulipanów przypada na wrzesień i październik – najważniejsze jest to, aby zdążyć przed wystąpieniem przymrozków. Dzięki temu cebulki zdążą ukorzenić się w podłożu.

Gdzie sadzić cebule tulipanów i jak o nie dbać?

Najbardziej dogodne miejsce to takie, które będzie mieć zagwarantowany dostęp do promieni słonecznych. Samo podłoże powinno być wilgotne i żyzne. Najlepszą opcją będzie tutaj podłoże próchnicze z dodatkiem torfu lub kompostu, albo nawozu mineralnego.

Warto też pamiętać, aby nawadnianie odbywało się w ciągu tych tygodni, kiedy nie występują opady.

Jak sadzić tulipany?

Należy tutaj wcielić w życie prostą zasadę, zgodnie z którą głębokość zasadzenia cebulek wynosi trzykrotność wysokości samej cebulki tulipanów. W kwestii odstępów – powinny wynosić do kilkunastu centymetrów.

Co zrobić po przekwitnięciu tulipanów?

Gdy tulipany przekwitną zaleca się podlewanie ich jeszcze przez jakiś czas oraz usunięcie kwiatów. Konieczne jest jednak pozostawienie liści doprowadzając je do naturalnego przekwitnięcia. Kolejny krok powinien polegać na wykopaniu cebulek i przechowywanie ich w suchym i przewiewnym miejscu do czasu kolejnych nasadzeń.

Popularne rodzaje tulipanów

Tulipany zachwycają feerią barw – mogą jednak znacznie różnić się między sobą zarówno pod kątem wyglądu kwiatostanów jak i wysokości samej łodygi. Warto przytoczyć tutaj kilka najpopularniejszych odmian.

Kwiatostany tulipanów lodowych mają mocno zwarte płatki, a same kwiatostany przypominają stożkowate lody – stąd właśnie zawdzięczają swoją nazwę. Mogą osiągnąć nawet 50 cm wysokości! Najpowszechniejszym reprezentantem tej odmiany jest tulipan Ice Cream.

Tulipany Triumph zwracają uwagę dzięki wysokiej łodydze i pokaźnym kwiatostanem. Wielkość to nie jedyne wyróżniki tej odmiany – zachwycają także mnogością kolorów. Na polskim gruncie najlepiej znana odmian to Strong Gold w postaci żółtych płatków.

Zielonokwiatowe tulipany wyróżniają się występowaniem zielonych akcentów kolorystycznych na na wielobarwnych płatkach, łodygi zaś mogą osiągnąć ok. 40 cm wysokości.

Znakiem rozpoznawczym tulipanów Darwina są z kolei okazałe kwiatostany. Przed rozkwitem mają owalny kształt, z kolei gdy osiągną pełnię kwitnienia – przypominają rozłożyste kielichy. To doskonały wybór na rabaty również z uwagi na imponującą wysokość – łodygi mogą bowiem osiągnąć nawet 50 cm.

W opozycji do wysokich odmian – sympatycy niższych gatunków powinni zainteresować się tulipanami botanicznymi, których wysokość może wynosić maksymalnie do 20 cm. Na uwagę zasługuje też fakt, że rozkwitają jako pierwsze ze znanych nam odmian. To jednak nie koniec zalet tej odmiany – tulipany botaniczne występują w około 60 rodzajach, które różnią się między sobą kolorem, zapachem i kształtem kielichów.

Jak widzisz – uprawa tulipanów nie należy do wymagających. Kluczem jest tutaj sięgnięcie po zdrowe cebule i umieszczenie ich w podłożu przed nadejściem mrozów. Dzięki temu na wiosnę będziesz cieszyć się widokiem barwnego, ukwieconego ogrodu!

About the author