aranżacja ogrodu

Zaplanuj aranżację ogrodu na przyszły rok!

Choć na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a zima zbliża się wielkimi krokami, nie warto zapadać w sen zimowy! Zadbaj o swój ogród, oczyść posesję i zacznij planować przyszłoroczną modernizację – zwłaszcza, gdy jednoroczne kwiaty zwiędły, a suche liście nieestetycznie zalegają pod domem. Nie ma na co czekać!

Trwałe dekoracje, które pokochasz

Po uprzątnięciu działki dobrze widać, ile miejsca masz do dyspozycji. Dzięki temu odpowiednio zaplanujesz konkretne inwestycje. Być może marzy Ci się taras lub planujesz rozbudowę placu zabaw swojego dziecka? Nawet na niewielkim obszarze możesz tego dokonać!

Jeśli jednak stawiasz głównie na walory estetyczne, do swojej przestrzeni wybierz takie uzupełnienie, które wpisze się w stylistykę ogrodu. Uniwersalnym rozwiązaniem jest łupek kwarcowy – z jego pomocą stworzysz unikatowe opaski wokół rabat. Możesz też usypać je blisko oczka wodnego. Przy rozbudowie reprezentacyjnej części ogrodu, z powodzeniem wykorzystasz keramzyt budowlany, nazywany również keramzytem ogrodniczym. Uzupełnij nim podłoże – kruszec ten świetnie izoluje, a także ma właściwości mrozoodporne i przeciwwilgociowe. Zabezpieczy korzenie roślin wieloletnich przed przymarzaniem.

Planujesz letnie zbiory?

Świetnym pomysłem jest zaplanowanie małego warzywnego ogródka. Nawet niewielkie plony sprawią radość całej rodziny – rośliny, które będziesz dobrze pielęgnować, z pewnością zaskoczą Cię swoja okazałością. Na początek zaplanuj przestrzeń, którą przeznaczysz pod domową uprawę i ogrodź ją siatką lub stylową palisadą. Następnie przemyśl kwestię warzyw, które chcesz hodować – na początek może to być rzodkiewka, sałata, ogórki czy dynia. Możesz też wysiewać buraki, marchewkę, pietruszkę, a nawet pomidory – w tym celu zainwestuj w odpowiednie podłoże, które ułatwi im wzrost, takie jak na przykład ziemia do pomidorów. Możesz też zasiać zioła między rabatami, tworząc oryginalny projekt ogrodu.

Nie zapomnij o kwiatach

Jeśli przepadasz za roślinami jednorocznymi, koniecznie zacznij planować wygląd ogrodu już teraz. Masz spory wybór nie tylko kolorów, jakie wprowadzisz na lato do swojej przestrzeni, ale też zapachów. Postaw na drobno ulistnioną florę lub na rozłożyste kwiatostany – wszystko zależy od Twoich preferencji i stylu ogrodu, jaki chcesz mieć. Zaprowadź harmonię w swojej kwiatowej aranżacji ogrodowej na przyszły rok! Pamiętaj przede wszystkim o odpowiednim podzieleniu przestrzeni w taki sposób, by zrealizować wszystkie swoje plany!

About the author