Dachy chronią nasze domy przed światem zewnętrznym i wszystkimi niebezpieczeństwami z nim związanymi, jednak odciska to na nich swoje piętno. Wiatr, deszcz, śnieg i milion innych czynników sprawiają, że po pewnym czasie dach będzie coraz gorzej sprawdzał się w swojej roli. Wtedy trzeba postawić sobie pytanie, czy lepiej będzie go wymienić, czy może po prostu postawić na konserwację i malowanie. Jak to wygląda w praktyce?
Kiedy wymiana dachu jest koniecznością?
Dach nie ulega uszkodzeniom z dnia na dzień, nie licząc klęsk żywiołowych – w Polsce jest to jednak dość rzadkie zjawisko. Doprowadza to nas do wniosku, że to nasza nieuwaga bądź potrzeba zaoszczędzenia pieniędzy łączy się ze zniszczeniami tak głębokimi, że już nie ma szansy na zwykłe odrestaurowanie i przemalowanie. Kiedy będzie to już niemożliwe?
Jeśli widać, że dachówki lub blachy są już po prostu uszkodzone i połamane, trzeba się liczyć z tym, że to nie tylko one ucierpiały – najprawdopodobniej również krokwie nie pozostały w idealnym stanie, nie licząc innych elementów konstrukcji. Sprawia to, że nie ma co liczyć, że nawet dobre malowanie pomoże w tym przypadku. Wymiana dachu będzie łączyć się z dużymi kosztami, których można było uniknąć, sprawdzając częściej jego stan i działając profilaktycznie.
Malowanie dachu – dlaczego warto?
Przede wszystkim cena, co odpowiada również na pytanie zdane w temacie artykułu. Konserwacja, a w tym malowanie dachu, może być tańsza nawet kilkudziesięciokrotnie od wymiany całej konstrukcji, a regularne jej odnawiane może przedłużyć jej żywotność o wiele lat.
Warto to robić raz na kilka lat, a zauważymy nie tylko poprawę funkcjonalną dachu, ale również estetyczną – ich wygląd znów będzie ujmował świeżością i nowością. Dobrze jest odkładać pieniądze zawczasu na ten cel, gdyż w innym wypadku zawsze znajdą się chwilowo pilniejsze wydatki, co kiedyś może skończyć się potrzebą wymiany całego dachu.
Jak wygląda konserwacja dachu?
Każdy proces konserwacji domu, który kończy się malowaniem, jest złożony z kilku etapów. Na początku trzeba przede wszystkim oczyścić całą konstrukcję, do czego zostaną użyte myjki wysokociśnieniowe i skuteczne środki czyszczące. Następnie trzeba zaaplikować środek neutralizujący zarodniki grzybów, alg, mchu i innych porostów. Jest to konieczny element konserwacji, dzięki któremu uniknie się niekorzystnych efektów czynników biologicznych na całą konstrukcję dachu.
Późniejszym krokiem jest zastosowanie biocyd do farb rozpuszczalnikowych, dzięki czemu dach staje się mniej skłonny do utrzymywania na sobie zabrudzeń. Na końcu przechodzimy do malowania, które pokryje każdy zakamarek dachu, sprawiając, że całość wygląda, jak dopiero co nałożona.
Warto pamiętać, że niezależnie, czy to malowanie dachów Kraków, czy w innym mieście, warto powierzyć je profesjonalistom – takim, jak firma Festal, która ma długoletnie doświadczenie w impregnacji i malowaniu różnorodnych dachów.