fotowoltaika

Fotowoltaika plus pompa ciepła – czy takie rozwiązanie ma sens?

Rosnące ceny energii, ale także coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że takie rozwiązania jak ogniwa fotowoltaiczne czy pompa ciepła cieszą się coraz większym uznaniem. W tym artykule odpowiemy na pytanie co można zyskać instalując oba rozwiązania jednocześnie?

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne coraz częściej można spotkać na dachach domów oraz różnego rodzaju firm i instytucji. Nic w tym dziwnego, bo odpowiednio skalkulowana instalacja fotowoltaiczna może zredukować rachunki za prąd niemal do zera. Wszystko dzięki temu, że panele fotowoltaiczne zamieniają energię świetlną padającą na ich powierzchnię w energię elektryczną. Dzieję się tak bo fotony padające na krzemową powierzchnię paneli wybijają elektrony, czyli powodują ich ruch. A ruch elektronów to właśnie prąd, z tym, że panele fotowoltaiczne generują prąd stały. Można go jednak bardzo łatwo zamienić w taki sam prąd zmienny, jaki zwykle płynie z gniazdka za pomocą specjalnego urządzenia zwanego falownikiem.


Jak dział pompa ciepła?

Pompy ciepła Bydgoszcz nie wytwarzają energii eklektycznej, za to jak sama nazwa wskazuje wytwarzają ciepło, które może posłużyć zarówno do nagrzania wody do kąpieli czy zmywania, jak i do ogrzania całego domu. Wykorzystują do tego procesy termodynamiczną i energię dostępną w gruncie i powietrzu. Pompa ciepła nie działa jednak zupełnie bez kosztowo, co prawda energia cieplna generowana jest praktycznie za darmo, jednak potrzebna jest energia elektryczna do tego by móc później to ciepło rozprowadzić po domu. Co ważne poziom dostarczanego ciepła można regulować w zależności od potrzeb.

Co dają fotowoltaika i pompa ciepła działające równolegle?

Fotowoltaika plus pompa ciepła wydają się rozwiązaniem idealnym. Dobrze dobrane urządzenia mogą zaspokoić nawet 100% domowego zapotrzebowania, a jak wiadomo rachunki za prąd i ogrzewania mają zwykle duży udział w domowym budżecie. Wadą takiego rozwiązania jest jednak jej koszt, na szczęście jest wiele programów, z których można na ten cel pozyskać dofinansowanie. A zalety połączenia fotowoltaiki i pompy ciepła nie kończą się na tych ekonomicznych:

– korzystając z czystego źródła energii nie przykładamy się do coraz większego zanieczyszczenia świata;

– niezależność od dostawców ciepła i energii, co będzie miało coraz większe znaczenie, biorąc pod uwagę rosnące ceny na rynku;

– pełen komfort – bez obaw o wysokość rachunków można cały czas mieć komfortową temperaturę w domu;

– oba rozwiązania działające równolegle, choć wymagają dużego nakładu na początku, gwarantują szybszy zwrot z inwestycji, niż w przypadku gdy instalowane są osobno.

About the author