Drzwi wewnętrzne

W jaki sposób wybrać drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi wewnętrznych z pewnością nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znaleźć można wiele różnych egzemplarzy, które prezentują się ciekawie i są stosunkowo atrakcyjne. Jakie rodzaje możemy wyróżnić? Z jakich materiałów mogą być wykonane? Co jest lepszym wyborem, drzwi wewnętrzne lewe czy prawe? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Drzwi wewnętrzne- rodzaje

Drzwi wewnętrzne najczęściej dzielimy na trzy rodzaje: rozwierane, przesuwne i harmonijkowe. Te pierwsze cieszą się największą popularnością. Są atrakcyjne pod względem cenowym i mogą być montowane właściwie w każdym domu/mieszkaniu. Ich szerokość oscyluje najczęściej w graniach od 70 cm do 90 cm. Te drzwi pokojowe mogą mieć również nietypowe wymiary, jednak zaleca się, aby już na etapie budowy pokusić się o optymalne szerokości.

Model przesuwny – dobre rozwiązanie?

Drugim rodzajem są drzwi przesuwne. Charakteryzują się tym, że poruszają się za pośrednictwem specjalnych szyn. Tego typu rozwiązanie polecane jest w przypadku pomieszczeń, które są ściśle ograniczone pod względem powierzchni, ze względu na to, iż nie ograniczają przestrzeni.

Drzwi wewnętrzne harmonijkowe

Jeśli chodzi o modele harmonijkowe, składają się z kilku elementów, które poruszają się na specjalnej szynie, znajdującej się na górze. Tego typu drzwi wewnętrzne z ościeżnicą zajmują mało miejsca, jednakże zawężają przejście pomiędzy pomieszczeniami.

Drzwi wewnętrzne – z jakich materiałów mogą być wykonane?

Drzwi wewnętrzne mogą zostać wykonane z drewna, szkła, tworzyw sztucznych, tworzyw drewnopodobnych. Produkty drewniane charakteryzują się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo są stosunkowo łatwe do czyszczenia. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się drzwi szklane- doświetlają wnętrze, a także powiększają wizualnie. Jeśli chodzi o modele drewnopodobne, są twarde i odporne na uszkodzenia. Często są malowane farbami, aby wyglądały jeszcze bardziej atrakcyjnie. Tego typu drzwi wewnętrzne białe najczęściej są stworzone z płyty MDF lub HDF.

Jaki model drzwi wewnętrznych wybrać – lewy czy prawy?

Bardzo częstym dylematem jest to czy wybrać drzwi wewnętrzne prawe, czy lewe. Przede wszystkim kierunek otwierania się skrzydła powinien być zależy od tego jak rozmieszczone są poszczególne pomieszczenia, a także ile jest w nich miejsca. Zastanówmy się, jakie drzwi do łazienki będą najlepszym rozwiązaniem. Z reguły jest to niewielkich pomieszczenie, dlatego też otwieranie ich do wewnątrz nie jest dobrym pomysłem.

Klamka również ma znaczenie

Nie zapominajmy o tym, że znaczenie mają także klamki. W niektórych przypadkach otrzymamy je razem z drzwiami w komplecie, niestety nie są one zbyt atrakcyjne pod względem wizualnym i nie wszystkim one odpowiadają. Wybór klamki powinien odbywać się indywidualnie, w zależności od preferencji. Istnieje wiele rodzajów, które z pewnością będą odpowiadać naszym gustom. 

About the author