Podłogi drewniane – co należy o nich wiedzieć?

Podłogi drewniane zwane jako popularny parkiet są materiałem wykończeniowym, który zbudowany jest z naturalnego drewna przeznaczony do montażu podłóg wielu pomieszczeń. Są one podzielone na prostokątne klepki układane w pożądany, najczęściej mozaikowy wzór. Wykonane są z różnych gatunków drzew m.in. klon, jesion, buk, czy dąb. Jednak istnieją także mniej popularne parkiety, wykonane z egzotycznych odpornych drzew np. z teaku, merbau, jatoby.

Quick-Step jako renomowana marka

Jednym z najbardziej popularnych podłóg drewnianych są podłogi marki Quick-Step. Firma z wielkim bagażem doświadczenia prezentuje wielowarstwowe, idealnie dopasowane deski podłogowe prezentując przez to wysoką odporność na zmiany temperatury i wilgotności, które stanowią największą zmorę drewna. Dbałość o każdy szczegół wykonania i precyzyjny system układania podłóg sprawia, że ich montaż przebiega z dużo większą łatwością, niż mogłoby się to wydawać. Wszystko dzięki zatrzaskom Uniclic Multifit.

Dlaczego akurat drewniana podłoga?

Nieprzemijająca chwała i wysoki standard każdej deski prezentuje unikatowy wygląd pomieszczenia. Obecnie stosowane jest wiele technik obróbki jak odymianie i barwienie w celu poprawienia koloru drewna i utrzymania go na długie lata. Wielu projektantów pracuje również nad odpowiednim stylem i wyglądem podłóg sprawiając, że mogą pasować zarówno do wystrojów retro jak i nowoczesnych.

Odpowiednie zabezpieczenie

Jak każdy element wykończenia mieszkania – może się zużywać. W celu zabezpieczenia przed przebarwieniami, wklęśnięciami i odbiciami podłogi warto dobrze o nią zadbać. Drewno bardzo często pokrywane jest specjalnym olejem lub lakierem. W przypadku, gdy podłoga będzie bardzo często eksploatowana najlepiej postawić na olejowanie. Lakier po przeprowadzonych naprawach może pozostawić ślady użytkowania. Olej wnika w pory drewna zapewniając spójną całość i dobre zabezpieczenie przed wilgocią.

Innym wyjściem może być także wosk kładziony na całą powierzchnię podłogi. Jakakolwiek metoda nie byłaby przyjęta należy również pamiętać o regularnym odświeżaniem podłóg odpowiednimi preparatami.

Podsumowanie

Podłogi drewniane zapewniają szeroki wachlarz gatunków drewna i rozmiarów klepek. Jest łatwo dostępny w praktycznie każdym mieście, a wielokrotna warstwa drewna pozwala na wielokrotne cyklinowanie. Gdy podłoga drewniana zostanie prawidłowo wybrana, zamontowana i impregnowana z pewnością będzie służyć na długo.

About the author