dostawa gazu

Na co musisz zwrócić uwagę zamawiając dostawy gazu?

Dostawy gazu – czy to do zbiornika instalacji grzewczej, czy nawet w butlach do gotowania lub prac technicznych – to dla wielu osób kwestia z jednej strony o krytycznym znaczeniu, a z drugiej, niekoniecznie zajmująca tyle miejsca, ile powinna. Bo to, kto gaz będzie dostarczał, jest sprawą kluczową.

Czym si ę różnią dostawy gazu – szczegóły

  • Jakość surowca. Normy określające parametry fizyczne gazu do instalacji grzewczych czy mniejszych butli są dość precyzyjne i trudno powiedzieć, żeby którykolwiek z dużych dostawców ich nie przestrzegał. Za to może się zdarzyć, że niektórzy dostawcy celowo nie nabijają butli tak, jak by należało. Warto więc poszukać takiej firmy, w której dostawa gazu realizowana jest po prostu uczciwie.
  • Cena. Przy pojedynczym zamówieniu to oczywiście kwestia w miarę prosta, bo wystarczy porównać ceny gazu i transportu, żeby wiedzieć, co się bardziej opłaca. Już jednak przy dłuższych umowach – a takie podpisują na przykład niektóre gospodarstwa korzystające z gazu do ogrzewania – należy zwrócić uwagę na zaszyte w umowach regulacje dotyczące zmiany cen dla kolejnych dostaw, bo to one mogą przesądzać o opłacalności ofert.
  • Terminowość dostaw. W ostatnich kilkunastu miesiącach ta kwestia stała się języczkiem u wagi, bo choć gazu nie brakuje, to zwłaszcza niektórzy drobni dostawcy próbują manipulować terminami dostaw, żeby więcej zarobić. Ogólna zasada powinna być jasna – dostawa gazu ma być realizowana w określonym terminie za określoną cenę. Poważni dostawcy nie mają z tym problemu nawet w dynamicznej sytuacji rynkowej.

Czy lepiej wybrać dużą czy małą firmę do dostaw gazu?

Mając do wyboru dużego i mniejszego dostawcę gazu, często warto postawić na większą firmę. To dlatego, że ta, dysponując własnymi terminalami przeładunkowymi, laboratoriami i całą infrastrukturą, jest w stanie zapewnić lepszą kontrolę i często niższe ceny, a w każdym razie mniejszą ich zmienność.

Mniejsi dostawcy często nie mają możliwości zbudowania korzystnej oferty choćby z powodu ograniczeń logistycznych. Samo to, że nie są bezpośrednimi importerami, też może wpływać na ich zdolność do realizacji kontraktów.

Oczywiście sama wielkość firmy realizującej dostawy gazu nie jest wystarczającym kryterium, żeby podjąć ostateczną decyzję, natomiast warto pamiętać, że w tej branży duże firmy naprawdę mają większe pole manewru i mając do wyboru porównywalne propozycje od mniejszych i większych dostawców, często wybierając dużą, znaną firmę, można po prostu czuć się pewniej. To już jest warte nawet nieco wyższych cen.

About the author

Dodaj komentarz