ogród

Jak urządzić ogród na małej działce?

Mała działka ma swoje wady i zalety. Bez wątpienia jednak wyzwaniem jest zaaranżowanie na niej ogrodu w taki sposób, aby był z jednej strony estetyczny i zadbany, a z drugiej, by był funkcjonalny i udało się zachować w nim podział na poszczególne strefy. Niewielka działka przy domu może stanowić miejsce relaksu i wypoczynku. Warto tylko zastosować pewne triki podczas jej aranżacji, by optycznie powiększyć tę przestrzeń. Jak urządzić ogród na małej działce? Podpowiadamy.

Jak sadzić rośliny na małej działce?

Urządzając ogród na małej działce, powinniśmy zastanowić się, jakie rośliny chcemy wykorzystać na tej przestrzeni. Jeżeli zależy nam na konkretnych gatunkach, możemy sprawdzić, w jakiej kolorystyce oferuje je producent roślin. Ze względu na to, że barwy i odpowiednie ich ułożenie mogą powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń, powinniśmy wykorzystać zasady optyki, aranżując teren wokół domu. 

Rośliny o chłodnych kolorach optycznie powiększają przestrzeń, z kolei te o ciepłych wizualnie ją pomniejszają. Dlatego jeżeli nie zależy nam na konkretnych odcieniach roślin, w celu powiększenia przestrzeni możemy wykorzystać gatunki w kolorze niebieskim, fioletowym, szarym czy różowym. Z kolei te o ciepłych barwach, a więc na przykład czerwone czy pomarańczowe najlepiej sadzić blisko domu. 

Nie tylko kolorystyka roślin, ale również ich wielkość może optycznie powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń. Dlatego sadząc poszczególne gatunki, powinniśmy kierować się zasadą, zgodnie z którą te o dużych kwiatach i liściach muszą być zlokalizowane w pobliżu zabudowań, a więc na przykład domu czy tarasu. Z kolei te o drobnych liściach i kwiatostanach – jak najdalej od budynku.

Jakie strefy powinny znaleźć się w małym ogrodzie?

Projektując ogród na niewielkiej działce, powinniśmy kierować się nie tylko zasadami optyki, by nieco wizualnie powiększyć tę przestrzeń, ale przede wszystkim swoimi potrzebami. Dlatego zastanówmy się nad tym, na jakie strefy chcemy podzielić przestrzeń wokół domu i jak możemy je wydzielić. 

Inwestorzy, którzy mają dzieci, powinni pomyśleć również o zaaranżowaniu strefy zabawy dla nich. Z kolei jeżeli chcemy uprawiać własne warzywa, możemy wydzielić trochę przestrzeni na niewielkie warzywniak. Powinien się on jednak znajdować w którymś z rogów ogrodu tak, aby resztę terenu można było dowolnie aranżować. 

Ta sama zasada dotyczy montowania stałych obiektów w ogrodzie, na przykład huśtawki czy piaskownicy. Najlepiej jeżeli zlokalizowane są one w miejscu, które z jednej strony pozwoli nam obserwować bawiące się maluchy, z drugiej jednak nie będzie kolidowało z naszymi innymi planami na ogród. Strefę wypoczynku można urządzić na tarasie. Jeżeli takowego nie posiadamy, wówczas jak najbliżej domu, jednak nie od frontu, a lepiej z boku lub z tyłu budynku. 

About the author