Czy elementy fototrawione można wyginać w palcach?
Wszystkie części już wycięte, spiłowane i dopieszczone do perfekcji? A więc pora na pozaginanie ich tak, aby mogły jak najlepiej spełnić swoją funkcję. Jak zrobić to tak, aby przypadkiem nie uszkodzić delikatnej blaszki? Jakich narzędzi będziesz potrzebować? Mamy dla ciebie parę przydatnych wskazówek!
Jak najbardziej. Jeśli blaszka, którą właśnie kształtujesz, zawiera więcej przetrawień niż zaczepów, a jej poprawne pozginanie nie jest przesadnie skomplikowane, możesz spróbować złożyć ją za pomocą dłoni. Jest jednak kilka przypadków, w których nie obejdzie się bez specjalistycznych narzędzi…
Jak wygiąć element fototrawiony w łuk?
Jednym z przypadków części fototrawionych, do których wygięcia będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi, są elementy, które należy wygiąć w łuk. W tym celu najlepiej użyć specjalnych przyrządów, składających się z kompletu prętów o różnych średnicach oraz podstawki z pasującymi do nich rowkami. Aby w prosty i bezpieczny sposób wygiąć element fototrawiony w łuk, wybierz pręt o odpowiedniej średnicy, obrabianą blaszkę umieść w odpowiadającym mu rowku i nadaj jej kształt, dociskając pręt do wgłębienia.
Jak wyginać ażurowe elementy fototrawione?
Specjalna zaginarka może okazać się bardzo pomocna zwłaszcza w sytuacji, w której kształtujesz ażurowy element, a jego przetrawione linie zgięć znajdują się blisko różnych otworów. W takiej sytuacji próba pozaginania blaszki w palcach mogłaby skończyć się zagięciem jej w najsłabszym miejscu. Niestety, z uwagi na ażurowy charakter danego elementu, tym miejscem nie zawsze musi być podtrawiona do połowy lub całkowicie przetrawiona linia zgięcia. Aby uniknąć ryzyka zniszczenia takiego elementu, w tej sytuacji najlepiej wykorzystać zaginarkę.
Jak wyginać elementy fototrawione w zaginarce?
Zaginarka jest dość łatwym w obsłudze narzędziem. Składa się z masywnej podstawy, górnej części zawierającej różne wypustki, wzdłuż których zagina się elementy fototrawione, śrub mocujących górną część do podstawy oraz ostrza, które służy do podważania i manewrowania zaginaną właśnie częścią.
Aby poprawnie zgiąć element fototrawiony, musisz sprawdzić w instrukcji, jak powinieneś wygiąć konkretną blaszkę. Następnie kształtowaną część wsuń pomiędzy górną część a podstawę zaginarki w miejscu wypustki odpowiadającej twoim potrzebom. Tak umiejscowiony element fototrawiony dokręć do podstawy śrubami zaginarki. Ostatnim krokiem, który musisz wykonać, jest wsunięcie ostrza pod spód zginanej części, podważenie jej i dociśnięcie do przylegającej wypustki. Tak zagięty element jest już gotowy do zamontowania go w twoim modelu.
Artykuł powstał przy współpracy z: https://www.mojehobby.pl