Poszukujesz sprzętu, który zapewni szybkie i precyzyjne cięcie drewna w zakładzie? Być może wielopiła zaspokoi twoje potrzeby produkcyjne. Poznaj jej działanie i zastosowanie.
Do czego służy wielopiła?
Wielopiła jest narzędziem używanym w warsztatach stolarskich, tartakach i innych zakładach obróbki drewna. Dzięki jej pracy większe kawałki drewna mamy wstępnie pocięte na deski.
W zależności od modelu możemy ciąć drewno suche i/lub mokre. Niektóre wielopiły mają specjalne przeznaczenie do cięcia bali. W ofercie znajdziemy także obrzynarki, o których zastosowaniu napiszemy w dalszej części artykułu.
W jaki sposób pracuje wielopiła?
Sercem wielopiły jest silnik, który napędza urządzenie. Jeśli będzie zbyt słaby, może się okazać, że nie będziemy w stanie wykonać niektórych prac. Na przeszkodzie stanie nam wilgotność drewna lub jego rodzaj. Im drewno ma w sobie więcej wilgoci (np. świeżo ścięte), tym trudniej się je obrabia. To samo dotyczy różnych gatunków. Inna gęstość ma sosna, a inną dąb lub jesion. Ta także wpływa na łatwość/trudność cięcia.
Silnik wielopiły napędza kilka pił tarczowych. Dzięki ustawieniu ich w równych odstępach oraz dzięki tulejom dystansującym deski są równej grubości.
Posuw, smarowanie, odciągarki
W pracy wielopił dużą rolę odgrywa także posuw – mechanizm podawania drewna do elementów tnących. Oprócz niego wymagane dla bezpieczeństwa pracowników obsługujących maszynę jest zabezpieczenie przed uderzeniem zwrotnym.
Dodatkowo za dobrą pracę maszyny odpowiada system smarowania i kroćce odciągowe. Te ostatnie pozwalają podłączyć odciągarki. Przy pracy wielopiły powstaje bardzo dużo pyłu drzewnego i trocin, dlatego ich zastosowanie wydaje się niezbędne dla dobrego funkcjonowania urządzenia.
Obrzynarki
Nieco inaczej pracują obrzynarki. Ta odmiana wielopił ma nieco inne zastosowanie w porównaniu z podstawowymi modelami. Nie tnie ona drewna na deski, ale ścina nadmiar materiału z boku bali. Z tego powodu ma mniejszą liczbę pił. Podczas gdy „klasyczne” wielopiły posiadają ich zazwyczaj minimum osiem, obrzynarkom wystarczą nawet cztery.
Gdzie znajdę tego typu maszyny stolarskie?
W sklepach z elektronarzędziami raczej znajdziemy bardziej rozpowszechnione urządzenia dla budowlańców lub firm remontowych. Dobre maszyny stolarskie najprościej znaleźć poprzez Internet. Wyszukiwarki haseł, strony producentów i pośredników będą bardzo pomocne, jednak jest dla nich szybsza alternatywa. Istnieją wyszukiwarki konkretnych typów maszyn stolarskich. Ułatwiają one znalezienie potrzebnego sprzętu i przegląd oferty producentów. Poszukiwania wielopiły można zacząć od przeglądu oferty na stronie https://maszyny-stolarnia.pl/produkty/wielopily.