Parapety na wymiar

Parapety na wymiar w stylu rustykalnym

Planując dom w stylu rustykalnym, zapewne najczęściej będziemy myśleć o elementach z drewna, naturalnych materiałach, czy różnych, ludowych ozdobach i dodatkach. Sam ten model myślenia o wnętrzach narzuci nam gotowe rozwiązania. Jeżeli komoda, to drewniana. Parapety na wymiar – również z tego tworzywa. To, co będziemy chcieli podkreślić, będzie definiowało nasz sposób życia, stosunek do rodzinnych wartości i przyjaciół. Nie będzie to chłodny dom, ale ciepły, otwarty, zapraszający, w którym znajdzie się czas by kontemplować przyrodę i polne kwiaty.

Możemy myśleć, że ten styl, najlepiej pasuje do wiejskich nieruchomości, gdzie w otoczeniu są lasy, pola, a nawet małe akweny wodne. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście te skojarzenia są jak najbardziej słuszne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak pomyślane pomieszczenia, z takim smakiem, powstały w centrum miasta, w wieżowcu, w otoczeniu współczesnego świata. Jeżeli już znajdziemy kogoś, kto zadba o nasze parapety na wymiar, to opierając się o nie, będziemy za oknem widzieć miejską rzeczywistość, a w środku cieszyć się swojską, poniekąd wiejską atmosferą. Jedno drugiemu nie będzie przeszkadzać.

Parapety na wymiar a proste meble do siedzenia

Wspominane tutaj parapety na wymiar z drewna może nie miały wpływu na to, jak powstawał styl rustykalny, ale już na przykład krzesła tak. Szczególnie te, które powstały na przełomie XVIII i XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy właśnie powstał z jednej deski prosty mebel do siedzenia, którego celem była prostota. Za chwilę na zboczach amerykańskich gór, pojawiły się krzesła ogrodowe, bo do tego celu były używane i natychmiast podbiły świat. Proste rozwiązanie, nawiązujące do oszczędnych, ale praktycznych form, zapoczątkowało ten popularny dzisiaj model projektowania wnętrz.

Odpowiedni charakter pomieszczeń

Myśląc o takiej przestrzeni zapewne interesować nas będzie paleta barw, która podkreśli odpowiedni charakter naszych pomieszczeń. Wydaje się, że kolorystyka narzuca się sama. Bo z czym będziemy mieli do czynienia? Na pewno z bielą i beżem w różnych odcieniach. Niewątpliwie to wszystko, co kojarzy nam się z naturalnością, znajdzie sobie tutaj miejsce. Jeżeli tkaniny, to z naturalnych włókien. Świetnie sprawdzają się tutaj len, bawełna, czy wełna. Słomkowy kapelusz, jako ozdoba, zawieszona na drzwiach, ażurowa torba – to tylko nieliczne przykłady, jak możemy zacząć.

Mamy na to czas

Tak, jak w każdym innym stylu wnętrzarskim, pomieszczenia, które powstają pod ich wpływem, będą z miesiąca na miesiąc, z roku na rok, udoskonalane. Nie musimy się martwić, że nie od razu pokój, czy salon, przybierze optymalny wygląd. Mamy na to czas i dobrze z niego korzystajmy.

About the author