elektroda spawalnicza

Elektrody spawalnicze – które wybierać?

Spawanie to czynność, z którą miał do czynienia zapewne niejeden majsterkowicz. Co więcej, istnieje całkiem sporo przedsiębiorstw, gdzie bez tej czynności funkcjonowanie i wytwarzanie konkretnych produktów byłoby niemożliwe. W obu przypadkach, aby proces ten mógł się odbyć, konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu, którego nieodzownym elementem są elektrody spawalnicze. A czym one właściwie są? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Czym są elektrody spawalnicze?

Elektrody to niezbędne elementy spawarki, które umożliwiają wykonanie trwałego spoiwa łączącego ze sobą elementy. Powstają one z metalowych rdzeni pokrytych różnego rodzaju otulinami. Czym są owe otuliny? To właśnie one wpływają bezpośrednio na skład spoin uzyskanych przy ich użyciu. Na rynku dostępne są różnego rodzaju elektrody spawalnicze, które różnią się między sobą przede wszystkim długością, średnicą oraz, co najważniejsze, przeznaczeniem. Jeśli zatem szukamy tego rodzaju sprzętu w konkretnym celu, warto wcześniej się zorientować, jaki model będzie dla nas najbardziej optymalny.

Jakie rodzaje elektrod do spawania są dostępne na rynku?

Jak już wspomnieliśmy, elektrody spawalnicze powinniśmy wybierać pod kątem tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Pierwszym rodzajem są elektrody zasadowe, które mają w sobie niską zawartość wodoru. Wykonane przy ich pomocy spoiny są w związku z tym odporne na uszkodzenia i nie kruszą się tak łatwo. Warto jednak pamiętać, że aby zachować małe ilości wodoru, konieczne jest osuszenie elektrod przed ich użyciem. 

Drugi rodzaj to elektrody kwaśne przeznaczone głównie do wytwarzania spoin płaskich i gładkich. Są one jednak znacznie mniej wytrzymałe niż ich zasadowe odpowiedniki. Trzeci rodzaj to elektrody rutylowe, które często określa się jako uniwersalne, gdyż przy ich pomocy można tworzyć spoiny w różnych warunkach.

Jak wybierać elektrody spawalnicze?

Wybór z pozoru może wydawać się banalnie prosty, jednak warto wziąć pod uwagę kilka parametrów mających realny wpływ na użytkowanie elektrod. Musimy przede wszystkim zastanowić się, w jakich warunkach będzie musiała sprawdzić się elektroda, jaki materiał będzie przy jej pomocy spawany oraz w jakiej pozycji będzie wykonywana czynność. Dobrym pomysłem jest również czytanie informacji, które producenci umieszczają na opakowaniach. Dzięki temu dowiemy się, jak odpowiednio użytkować elektrody spawalnicze oraz jakie parametry pracy powinny zostać zachowane, dzięki czemu eksploatacja sprzętu będzie bezpieczna i efektowna. 

Elektrody są do zakupienia pod adresem https://paton.pl/produkty/elektrody-spawalnicze/

About the author