dom czy mieszkanie

Co wybrać – dom czy mieszkanie?

Jedni preferują mieszkanie, drudzy nie wyobrażają sobie niczego innego poza domem. Oba rozwiązania mają oczywiście plusy i minusy, przez co wybór nie jest oczywisty. Należy oprzeć go na swoich indywidualnych potrzebach, oczekiwaniach, preferencjach i możliwościach finansowych. Do przeanalizowania inwestor ma naprawdę wiele kwestii, a od ostatecznej decyzji zależeć będzie komfort i koszty życia.

Dom vs. mieszkanie

Nie ma sensu przechodzić do przeglądania ofert mieszkań, zanim nie sprecyzujemy swoich potrzeb i oczekiwań co do przyszłego lokum. Ułatwi to w dużym stopniu znalezienie idealnego domu lub mieszkania. W przypadku domu można liczyć na pełną niezależność, decydowanie o każdym aspekcie, nieograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi. Do dyspozycji mamy też większą przestrzeń i do tego dochodzi jeszcze działka z ogrodem, na której zasadzimy i postawimy cokolwiek zechcemy. Wszystko to przekłada się na większy komfort. Nikt nie będzie nam stukał za ścianą ani nad sufitem. Jedyne hałasy mogą docierać do nas z zewnątrz, ale nie tuż obok, jak ma to miejsce w przypadku mieszkania w bloku. Kolejną zaletą będzie brak stałych kosztów, wystarczy opłacać niewielki podatek od nieruchomości raz na rok/ubezpieczenie i na tym koniec. Nie ma każdego miesiąca czynszu obciążającego budżet.


Dom ma wiele zalet, ale w przypadku mieszkania także ich nie brakuje. Przystępna cena zakupu będzie jedną z nich. W zależności od standardu i metrażu koszty mogą być mniejsze lub większe, ale z łatwością znajdziemy tańsze nieruchomości z rynku wtórnego. Dużo łatwiej znaleźć w przystępnej cenie mieszkanie z dobrą komunikacją, czyli ze świetną lokalizacją. Znajdują się one w pobliżu różnych punktów usługowych, szkól, parków, sklepów, przystanków autobusowych. W przypadku domów zwykle są one usytuowane na obrzeżach miast, co niestety stanowi niemałe utrudnienie. Jeśli mamy wszędzie blisko, oszczędzamy czas i pieniądze na dojazdy. Mieszkanie to również zdecydowanie mniej obowiązków, nie trzeba dbać samodzielnie o stan techniczny budynku, bo jest to zadanie jego właściciela.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.maxon.pl/mieszkania/domy-na-sprzedaz

About the author