wielopiła

Rodzaje wielopił – maszyny stolarskie

W niniejszym artykule przyjrzymy się wielopiłom. Wyjaśnimy, do czego przydatny jest tego typu sprzęt i pokażemy na podstawie czego rozróżniamy jego rodzaje.

Do czego służy wielopiła?

Wielopiły mają szerokie zastosowanie w zakładach zajmujących się stolarką, ciesielstwem. Może je znaleźć także w tartakach. Jest to sprzęt, którego celem jest rozkrawanie większych fragmentów drewna na kilka mniejszych. Do tego służy kilka pił umieszczonych wewnątrz maszyny. Aby rozcięte deski były równe, używa się tulei dystansujących. Możliwość jednoczesnego rozcinania przyspiesza proces produkcyjny.

Rodzaje wielopiły

Istnieje kilka rodzajów wielopił. Możemy je skategoryzować na kilka sposobów. Najczęściej dzielimy je według mechanizmu transportowania drewna do elementów tnących. Pod tym względem rozróżniamy:

  • wielopiły gąsienicowe – W nich za transport odpowiedzialny jest mechanizm gąsienicowy,
  • wielopiły jednowałowe – jak sama nazwa wskazuje, w tej prostej konstrukcji, za przesuwanie drewna odpowiada tylko jeden wał.
  • wielopiły dwuwałowe – w przeciwieństwie do powyższej drewno przesuwają dwa wały:  dolny oraz górny. Jest lepsza od jednowałowej, pomimo większego skomplikowania (a co za tym idzie ceny napraw).

Firmy konstruujące wielopiły najczęściej produkują wielopiły jednowałowe i dwuwałowe. Nie oznacza to jednak, że wielopiły gąsienicowe zostały wyparte z rynku.

Wielopiła do drewna okrągłego

Wielopiły możemy podzielić także pod względem zastosowania. Właściwie mówimy tu o jednym głównym typie i podtypach – ewentualnie maszynach łączonych. „Klasyczna” wielopiła rozcina drewno na kilka mniejszych desek za pomocą kilku/kilkunastu pił umieszonych wewnątrz maszyny i napędzanych silnikiem.

Możemy jednak się spotkać z maszynami dedykowanymi do drewna okrągłego. Taką jest z pewnością wielopiła ROUNDMAX 180 znanej niemieckiej marki Winter Holztechnik.

Obrzynarka

Nieco inne działanie ma specyficzny rodzaj wielopiły zwany obrzynarką: jej zadaniem jest nie tyle pociąć drewno na kilka równych kawałków, ile pozbyć się nadmiarowego materiału po bokach.  Z powodu swojego zadania, obrzynarki mają częstokroć mniej pił niż ich „klasyczne” odpowiedniki.

Maszyny łączone

Dla zaoszczędzenia pieniędzy i miejsca w zakładach stolarskich stosuje się czasem maszyny łączące różne funkcje – np. strugarki wyrówniarko-grubościówki. Nie inaczej jest w przypadku wielopił. Istnieje połączenie ich razem ze strugarkami dwustronnymi. Takim modelem jest przykładowo strugarka dwustronna WINTER z wielopiłą dwuwałową Typ DHDS 300.

About the author