walec

Maszyny do robót drogowych – jak wybrać najlepszy walec i zagęszczarkę?

Zanim droga może zostać oficjalnie oddana do użytku przy tak zwanym odbiorze, musi przejść wiele etapów, aby uzyskać swoje właściwości. Jednym z nich jest ubijanie i zagęszczanie gruntu, na którym następnie pojawią się jej kolejne warstwy. Maszyny z jakiej kategorii wykorzystuje się przy podobnej pracy? Jak działają walec i zagęszczarka?

1. Do czego służy walec do robót drogowych?

2. Jak wybrać najlepszą zagęszczarkę?

3. Walec zagęszczarka – o czym pamiętać przed zakupem?

Walec do robót ziemnych Wacker Neuson RC 70

Do czego służy walec do robót drogowych?

Walec jest maszyną wykorzystywaną najczęściej przy robotach drogowych, którą klasyfikuje się jako maszynę specjalnego przeznaczenia. Jego zadaniem jest wyrównywanie masy nawierzchniowej, a także zagęszczanie gruntów, na których następnie powstanie droga lub inna konstrukcja. Do wyboru mamy dwa warianty: walce statyczne, które sprawdzają się głównie przy pracach wykończeniowych oraz walce wibracyjne przystosowane są do pracy na głębokości co najmniej dwóch metrów. Wybierając walec do pracy na budowie powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na producenta posiadającego dedykowaną pracom budowlanym ofertę, którego produkty cieszą się największą renomą. Istotna jest także gwarancja oraz jej warunki, ponieważ mają one wpływ na przebieg prac budowlanych – w razie awarii musimy wiedzieć, ile czasu zajmie naprawa i czy otrzymamy sprzęt zastępczy.

Walec prowadzony Husqvarna LP 7505 HATZ EL DUPLEX

Jak wybrać najlepszą zagęszczarkę?

Zagęszczarka jest kolejnym bardzo ważnym sprzętem na praktycznie każdej budowie. Jej zadaniem jest utwardzanie podłoża wykonanego ze żwiru, piasku, a także kamienia. Dzięki temu jest ono dość twarde, aby można było wykonać pozostałe prace przy okazji budowy. Produkt ten działa na podobnej zasadzie, jak walec, jednak przez wzgląd na swoją konstrukcję zwykle jest w stanie zagęścić grunt na większej głębokości. Zagęszczarki jednokierunkowe są przeznaczone do ziarnistych typów gleby, podczas gdy zagęszczarki rewersyjne są w stanie pracować także na biegu wstecznym.

Walec okołkowany Weber MC 85

Walec zagęszczarka – o czym pamiętać przed zakupem?

Wybierając maszyny budowlane powinniśmy przede wszystkim poszukiwać producentów, których asortyment jest powszechnie polecany i chwalony w innych firmach budowlanych. Ponieważ płatność za podobny sprzęt to dosyć wysoka kwota, upewnijmy się, że wybrany model będzie odpowiadał naszym realnym potrzebom. Przed zakupem produktu powinniśmy także sprawdzić, jak wyglądają warunki gwarancji, obsługi serwisowej oraz przeglądów technicznych. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Norwit.pl.

About the author