szlifowanie

Kilka słów o szlifowaniu

Korzystając z lokalu mieszkalnego, jeszcze przed jego zasiedleniem, staramy się wykonać niezbędne prace związane z umocowaniem gniazdek elektrycznych, wieszaków, karniszy, szafek, luster itp. Wszystkie takie operacje wymagają korzystania z odpowiednich narzędzi. Nie zawsze zestaw wkrętaków, wiertarka z kompletem wierteł zapewniają komfort w wykonaniu prac domowych. Trzeba jednak coś przyciąć, wygładzić, oczyścić. Przydatna staje się w takiej sytuacji mała szlifierka kątowa z odpowiednio dobranymi tarczami.

Obrabiarki

Rynek oferuje takie obrabiarki w urozmaiconych cenach, wymiarach, kolorach, elektryczne, pneumatyczne, bezprzewodowe, z obudową metalową lub z tworzywa sztucznego. Wybierając poszczególne narzędzie lub też elektronarzędzia, zwrócić wypada uwagę na to w jaki sposób jest usytuowana osłona tarczy, ponieważ do jej podstawowych zadań należy ochranianie przed ewentualnym pyłem występującym w formie cząstek obrabianego materiału. Chwila refleksji pozwoli na ocenę w rozwiązaniu dylematu: wybrać okulary ochronne, czy przezroczystą maskę na twarz. Wiadomo, iż szlifierką trzeba będzie sterować podczas prac remontowych, wobec powyższego wypada zbadać w jakich pozycjach będzie można ustawić uchwyt narzędzia, co znacznym stopniu ułatwi prace remontowe. Istotne znaczenie ma dobór osprzętu do naszej obrabiarki zgodnego z parametrami producenta. Wobec powyższego wypada zaopatrzyć się w minimalną ilość tarcz ściernych zależnie od ich przeznaczenia, a więc do cięcia metalu, materiału ceramicznego, szlifowania, polerowania, jak i usuwania warstwy lakieru czy rdzy.

Zasady bezpieczeństwa pracy

Szczególnie przy czynnościach okazyjnych, a więc co do zasady nieskomplikowanych, należy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy. Zaznaczony kierunek obrotu tarczy musi pozostawać w zgodności z fabrycznym ruchem samej szlifierki, dlatego też w trakcie pracy, gdy zachodzi potrzeba demontażu tarczy urządzenie musi być odłączone od źródła zasilania. Zdejmowanie obudowy ochronnej, którą najczęściej posiadają elektronarzędzia, grozi poważnymi konsekwencjami, ponieważ nigdy nie wiadomo, nawet po wnikliwym sprawdzeniu aktualnie stosowanego osprzętu, czy nie ma on ukrytej wady. Jak wiadomo urządzenia są różne, czasami lepszej, a czasami gorszej jakości, dlatego niezwykle ważne jest, aby wybierać tylko takie, które pochodzą od sprawdzonego producenta, jak chociażby elektronarzędzia Cedima, które cieszą się dużą popularnością. Wymiana tarczy przeznaczonej do innej czynności wymaga nie tylko zamocowana odpowiedniego pierścienia ochronnego, ale przede wszystkim sprawdzenia na biegu jałowym szlifierki czy osprzęt ma odpowiednie wyważenie. Sprawdzić należy także jaką maksymalną prędkość obrotu ściernicy wolno stosować. Montowanie tarczy nie jest problemem, ale docisk nie powinien być dokonany z wyczuciem, ponieważ w czasie pracy ściernica podlega samo dokręceniu. Zbyt intensywne używanie klucza powoduje problemy z odkręceniem tarczy. W trakcie czynności remontowych może przytrafić się konieczność wypolerowana sufitu, względnie elementu usytuowanego wysoko.

Akcesoria pomocnicze

Pomocna jest wówczas niewielka składana drabinka o dużej powierzchni górnego stopnia, umożliwiająca wchodzenie z każdej strony, wyposażona w stopki przeciwślizgowe, z zabezpieczeniem niezamierzonego złożenia się, a przy tym gwarantująca stabilność. Przed rozpoczęciem szlifowania należy sprawdzić w jakim miejscu na obudowie zamontowano dopływ powietrza chłodzącego silnik, ponieważ jest niezwykle istotne, aby odruchowo nie zamknąć wietrznika, ponieważ może to spowodować awarię szlifierki. W trakcie cięcia metalu, a nawet szlifowania powierzchni, nacisk nie może prowadzić do zmniejszenia obrotów obrabiarki. Co do zasady dopływ powietrza jest umieszczany na końcu obudowy, stąd łatwość zablokowania tego elementu. Pozorny pośpiech wpływa niekorzystnie na elementy mechaniczne urządzenia, przyczyniając się do ich szybkiego zużywania.

About the author