Trudno wyobrazić sobie inny profil działalności, który byłby aż tak związany z sezonowością pór roku. Rolnicy uzależnieni są od czasu ich trwania i muszą brać pod uwagę zarówno zmieniające się warunki atmosferyczne, jak i ogólne zalecenia dotyczące danej pory roku.
Początki kalendarza rolniczego
Na szczęście, w planowaniu poszczególnych prac może pomóc im narzędzie, które znacząco podnosi efektywność i pozwala osiągnąć optymalne plony. Mowa tu oczywiście o rozwiązaniu, jakim jest kalendarz rolniczy. Choć wydawać by się mógł stosunkowo nowym wynalazkiem, tak naprawdę ma za sobą ciekawą i bogatą historię. Jednocześnie nie traci na aktualności, a w dzisiejszych czasach dostępny jest w bardzo przystępnej dla rolników formie. Jakiej? Sprawdźmy to!
Już od wieków osoby, które zajmowały się rolą, przekazywały sobie wzajemnie wiedzę dotyczącą terminów wysiewu poszczególnych roślin czy sposobu karmienia i hodowania bydła. Często spisywano je w formie rodzinnych zapisków przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednakże początki kalendarzy rolniczych wydawanych w formie książkowej miały miejsce w pierwszych latach XIX wieku. W tamtejszych czasach kalendarz rolniczy był często, poza Biblią, jedynym słowem pisanym, z jakim obcowali mieszkańcy wsi. Co warto jednak zaznaczyć, kalendarze te nie były kupowane wyłącznie przez chłopów. Z chęcią sięgali po nie również mieszczanie, którzy mogli znaleźć w nich wiele informacji i porad przydatnych również dla nich.
Papierowy kalendarz rolniczy – co się w nim znajdowało?
Pierwsze kalendarze rolnicze wydawane były w formie papierowej. Znajdowały się w nich podziały roku na dni i miesiące, informacje o ważnych wydarzeniach oraz świętach kościelnych. Poza tym, było tam wiele wiadomości przydatnych przy uprawie roli. Zaznaczone terminy wysiewów poszczególnych rodzajów zbóż, dni najlepsze na przeprowadzenie prac ogrodowych, terminy koszenia łąk czy zbiorów. Dzięki temu rolnicy mogli zaplanować swoje działania tak, by przeprowadzić prace w najlepszym dla maksymalnych zbiorów terminie.
Poza tym, kalendarz rolniczy to również szereg porad dotyczących karmienia i wypasania zwierząt gospodarskich, prowadzenia gospodarstwa, czy prac w sadzie lub ogrodzie warzywnym. W kalendarzach rolniczych często znajdują się również „mądrości ludowe” mające formę przysłów lub anegdot.
Dzisiejsze kalendarze rolnicze – w jakiej formie występują?
Mimo upływu dziesiątek lat, wiele osób prowadzących własne gospodarstwa wciąż sięga po kalendarz rolniczy. Obecnie dostępny jest on nie tylko w formie książkowej, ale również jako aplikacja na telefon lub strona internetowa. Współczesne kalendarze zawierają znacznie więcej szczegółowych informacji, które poparte są badaniami naukowymi. Dzięki temu są w stanie pomagać w prowadzeniu roli jeszcze skuteczniej.
Podsumowując, dobry, nowoczesny kalendarz rolniczy to wsparcie nie tylko dla osób, które prowadzą swoje gospodarstwo rolne, ale również dla ogrodników, osób prowadzących warzywniki oraz zajmujących się uprawą roślin całkowicie hobbystycznie. Nie dziwi więc fakt, że narzędzie tego rodzaju, mimo upływu dekad, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem.