koniczyna

Czy koniczyna zalicza się do roślin bobowatych?

Rośliny bobowate mają szereg różnych właściwości, dzięki którym są one popularne w rolnictwie. Do rodziny bobowatych należy między innymi soczewica, groch, soja i kozieradka. W kontekście tego typu roślin wspomina się też o koniczynie, jednak wielu osobom trudno uwierzyć, by pochodziła ona z tej samej rodziny, co na przykład fasola. Jakie jest więc pochodzenie koniczyny i czy można ją uznać za bobowatą?

Co charakteryzuje rodzinę roślin bobowatych?

Rośliny bobowate, inaczej motylkowate należą do roślin rzędu bobowców. Ich popularność w rolnictwie wynika z ich właściwości odżywiających i zwiększających jakość gleby. Rośliny motylkowate oddziałują na gleby w 4 różne sposoby:

  • strukturotwórczo,
  • fitomelioracyjnie,
  • przeciwerozyjnie,
  • użyźniająco.

W praktyce rośliny bobowate wpływają na lepszy rozwój mikroorganizmów glebowych, przeciwdziałanie suszy czy przemieszczanie składników z głębszych warstw gleby.

Zdecydowanie największą zaletą roślin bobowatych jest to, że potrafią one wiązać azot atmosferyczny, a ma to ogromne znaczenie ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Inne organizmy żywe mają dzięki temu szansę na otrzymanie związanego azotu, który jest im dany właśnie przez rośliny bobowate i bakterie. Nie jest wówczas potrzebne intensywne nawożenie azotowe – podpowiada ekspert z Małopolskiej Hodowli Roślin.

Rośliny bobowate są chętnie siane przez rolników nie tylko ze względu na swój drogocenny wpływ na kondycję gleby. Wykorzystywane są też między innymi jako składnik pasz, wzbogacając je o ważne składniki odżywcze. Wśród najbardziej popularnych roślin bobowatych wymienić można: ciecierzyce, cieciorkę, fasolę, groch, groszek, kozieradkę, lucernę, łubin, soczewicę i soję. Rośliny z rodziny bobowatych mają szerokie zastosowanie, dzieli się je pod tym względem na:

  • rośliny lecznicze,
  • rośliny ozdobne,
  • rośliny pastewne,
  • nawozy,
  • rośliny oleiste.

Jakie jest pochodzenie koniczyny?

Koniczyna jest rośliną, którą przede wszystkim ze względu na jej wygląd łatwo można posądzić o należenie do rodziny wiechlinowatych, czyli traw. Jest to jednak niesłuszne przyporządkowanie. Koniczyna podobnie jak cieciorka i fasola należy do rodziny bobowatych, czyli do rzędu bobowców. Łącznie istnieje ok. 250–300 gatunków, w Polsce rośnie ok. 20, z czego jedynie kilka jest uprawnych. W związku ze swoim pochodzeniem koniczyna także jest popularna w rolnictwie. Jest rośliną pastewną, która rośnie na łąkach oraz pastwiskach. Wysiewana jest w celu jej zbioru na paszę, ze względu na swoje wartości oraz jako roślina mająca pozytywne wpływać na kondycję, to jest skład i strukturę gleby.

About the author