Polska jest liderem w produkcji pieczarek. Jednak aby grzyby te mogły się odpowiednio rozwijać, potrzebne jest dobre podłoże. Bardzo często producenci pieczarek kupują podłoże gotowe do uprawy, co znacznie skraca czas hodowli. Trzeba przy tym zaznaczyć, że od podłoża bardzo dużo zależy, w związku z tym chcąc uprawiać pieczarki, trzeba mieć wiedzę na temat tego, jak przygotowuje się to, na czym grzyby te rosną.
Jak przygotowuje się podłoże do uprawy pieczarek?
Aby pieczarki były smaczne i dorodne, potrzebne jest podłoże do uprawy pieczarek wysokiej jakości. Wiedzą o tym wszyscy hodowcy tych grzybów, dlatego też cenią producentów, którzy mają duże doświadczenie na tym polu i cieszą się zaufaniem w branży. Przygotowanie podłoża do uprawy pieczarek jest procesem długotrwałym i wymagającym specjalnych warunków, dlatego też większość hodowców grzybów kupuje podłoże fazy 2 lub 3, aby móc zmaksymalizować ilość wyprodukowanych grzybów, nie tracąc przy tym czasu na zajmowanie się samym podłożem.
O tym, co konkretnie znaczą dane fazy napiszemy w dalszej części artykułu, tymczasem chcielibyśmy zwrócić uwagę na podstawy. Z czego wytwarza się podłoże do uprawy pieczarek? Jakie warunki są konieczne, aby było ono zdatne do użytku? Otóż podstawowy skład podłoża nie jest skomplikowany, zazwyczaj znajduje się w nim pomiot drobiowy lub obornik bydlęcy, słoma, torf, wapno lub gips oraz inne substancje organiczne. Każdy producent ma swoją własną recepturę, którą raczej nie dzieli się z konkurencją. Ważnym dodatkiem jest np. nawóz koński oraz inne pierwiastki i substancje, które zapobiegają powstawaniu w podłożu pleśni oraz pasożytów.
Jakie warunki są potrzebne do uprawy podłoża do pieczarek?
Pierwszy etap przygotowania podłoża to fermentacja, która musi przebiegać w ściśle określonych warunkach, na które składa się m.in. odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Przebieg fermentacji jest kontrolowany w wyspecjalizowanych laboratoriach. Kolejnym etapem jest proces pasteryzacji, który przeprowadzany jest w zamkniętych tunelach. Tunele te wykorzystują najnowsze technologie, dzięki którym możliwe jest utrzymanie wewnątrz nich odpowiedniego mikroklimatu. Ten etap trwa kilka tygodni i wymaga stałego nadzoru. Producenci podłoża muszą dbać, aby zachowane były odpowiednie standardy czystości wewnątrz hal z tunelami, inaczej istnieje ryzyko rozwinięcia się szkodliwych chorób podłoża.
Fazy rozwoju podłoża do pieczarek
Hodowcy pieczarek zazwyczaj kupują podłoże w fazie 2 lub 3. Faza 2 oznacza, że w podłożu została wsiana grzybnia. Faza ta następuje po 2-3 tygodniach fermentacji, o której pisaliśmy w poprzednim akapicie. Kupując takie podłoże trzeba zadbać o odpowiednie warunki do wzrostu grzybni, bardzo ważne jest, aby jej nie przegrzać, ani też nie wychłodzić. Podłoże fazy 3 charakteryzuje się tym, że grzybnia pieczarek jest już rozwinięta, dzięki czemu czas oczekiwania na pierwsze zbiory jest skrócony do minimum.