remont

Jak wybrać folie fundamentowe?

Folie fundamentowe, inaczej folie kubełkowe, stanowią niezwykle popularny materiał wykończeniowy do fundamentów. Jest to forma hydroizolacyjna, która jest wykorzystywana do izolowania podziemnych części fundamentów, jak równieś ścian w układzie pionowym. Warto zatem wiedzieć, czym charakteryzują się tego typu folie, gdzie znajdują zastosowanie i jak wybrać te najlepsze?

Czym są folie fundamentowe?

Warto wiedzieć, że folie fundamentowe są produkowane z wykorzystaniem polietylenu o bardzo dużej gęstości HDPE, jak również PCV. Jeżeli chodzi o HDPE, jest to niezwykle wytrzymały materiał, który ponadto jest odporny na wodę, jak rownież na naturalne związki chemiczne. Takie właśnie folie fundamentowe nie gniją, a do tego są odporne zarówno na bakterie, grzyby, jak i na gryzonie. Ponadto folie te wykorzystuje się na ściany fundamentowe, gdyż są one odporne na przerastanie korzeni roślinnych, a do tego nie ulegają biodegradacji. Również dzięki temu jest to materiał wielofunkcyjny, z trwałością użytkową na poziomie ponad 100 lat. Folie fundamentowe mają asymetryczną strukturę wytłoczeń. Kubełki mają wysokość 8-20 mm i sprawiają, że folia jest niezwykle wytrzymała na ściskanie i rozerwanie. Wytłoczenia sprawia, że można zachować cyrkulację powietrza, co jest bardzo ważne, kiedy izolujemy fundamenty. Zyskuje na tym bardzo duża izolacja termiczna.

Folie fundamentowe płaskie

Tego typu folie są robione z polichlorku winylu, jak również z polietylenu, te mniejsze modele zrobione są z polietylenu o dużej gęstoście. Poszczególne folie ponadto mają dodatkowe warstwy kauczukowo-bitumiczne. Folie płaskie są wykorzystywane zarówno na izolacje przeciwwilgociowe, jak również na przeciwwodne. W zależności od rodzaju izolacji wybierana jest tylko inna grubość folii i wykorzystywane są inne sposoby łączenia. Nie powinno się stosować folii polietylenowych, które są cieńsze niż 0,2 mm.

Jaką izolację wybrać, a jakiej unikać?

Jeżeli wybieramy folię fundamentową, to koniecznie powinniśmy mieć na uwadze wskazania producentów, jak również ekipy budowlanej, która powinna doskonale wiedzieć, jakie materiały najlepiej się sprawdzą w wypadku danej budowy. Przy tym trzeba pamiętać, żeby wybierać folie, które można ze sobą bez problemu łączyć. Nie można ich ułożyć tylko na zakładkę. Folia ponadto powinna mieć odpowiednią grubość, która wynosi przynajmniej 1–1,5 mm. Obecnie na rynku możemy znaleźć także folie fundamentowe, które mają grubość na poziomie 2 mm oraz szerokość na poziomie 40, czy też 50 cm.

About the author