Jednym ze sposobów na ochronę roślin przed chwastami jest zastosowanie specjalnej tkaniny polipropylenowej. Najczęściej ma ona kolor czarny, co zapewnia dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Można również zastosować agrowłókninę, jednak ta nadaje się głównie do ochrony przed przymrozkami. Pytanie brzmi jak zastosować owy materiał i jak go zamocować?
Agrotkanina do wielu zastosowań
Zanim przejdziemy do sposobu mocowania agrotkaniny powiemy więcej na temat jej budowy i właściwości. Może mieć różną gramaturę, to znaczy wielkość oczek. Agrotkaniny stosowane są by skutecznie chronić rośliny przed chwastami i zapewnić im odpowiedni poziom wilgotności. Dzięki gęstej siatce wstrzymują nie tylko przenikanie nadmiernej ilości wilgoci, ale również nawozów, co jest korzystne w przypadku tych długo działających. Rośliny nie dostają zbyt dużej dawki nawozu od razu. Przez to nie są narażone na choroby. Jak wiadomo zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni, jak i grzybów, dlatego stosowanie agrotkaniny może pomóc zniwelować możliwość ich pojawienia się w glebie. Ciemny kolor przyciąga promienie słoneczne, a jednocześnie chroni przed promieniowaniem UV przez zastosowane filtry. Dzięki temu nawet w zimie rośliny mają zapewnione optymalne warunki i nie przemarzają.
Jaka powinna być agrotkanina do ogrodu?
Chcąc założyć rabaty czy wysypać ozdobny kamyczek warto najpierw sięgnąć po agrotkaniny w sklepie euroogrod.com.pl można znaleźć produkty o różnej gramaturze, które dopasuje się do wybranych nasadzeń. Taka ochrona sprawdzi się np. w przypadku sadzenia tui. Siatka ochronna z polipropylenu musi być mocna, trwała i wytrzymała. Jej zastosowanie pozwoli wzmocnić system korzeniowy i zapewni właściwy poziom napowietrzenia. Nie trzeba się zatem obawiać, że rośliny nie będą miały dostępu do odpowiedniej ilości wody, jak również składników odżywczych. Agrotkanina musi być odporna na rozdarcia i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Zapewnia ochronę tych roślin, które na zimę pozostają w glebie i mają zapewnione odpowiednie warunki, by rozpocząć wegetację na wiosnę.
Czy agrotkanina sprawdzi się pod wszystkie rośliny?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że agrotkaniny nie można stosować pod wszystkie rośliny. Nie będzie się nadawała pod nasadzenia roślin cebulowych, jednorocznych, zadarniających i okrywowych. Zatem jeśli chcesz posadzić tulipany, szafirki, czy krokusy to musisz znaleźć inny sposób na walkę z chwastami. Dodatkowo warto zaznaczyć, że są to rośliny. Które preferują umiarkowanie wilgotną glebę, a zdarza się, że pomiędzy matą a glebą tworzy się warstwa wilgoci, która może prowadzić do gnicia korzeni. W agrotkaninie nie sadzimy również jednorocznych begonii, astrów i innych gatunków, a także roślin okrywowych takich jak barwinek czy macierzanka. Zatem co możemy sadzić? Przede wszystkim małe krzewy i drzewka ogrodowe, np. iglaki karłowate czy też trawy ogrodowe. Jednak należy pamiętać, że trzeba wybierać gatunki nieekspansywne, które nie będą marniały kiedy ograniczane jest ich rozrastanie się.
Jak założyć agrotkaninę w ogrodzie – przydatne wskazówki
Warto wiedzieć w jaki sposób prawidłowo założyć agrotkaninę w ogrodzie. Otóż siatkę polipropylenową należy rozłożyć równomiernie i wyciąc w niej otwory w kształcie litery X pod nasadzenia. Jednak do tego celu nie używa się nożyc ani zwykłych ostrzy, a nożyka gazowego, dzięki któremu materiał nie strzępi się. Oczywiście trzeba dbać by mata nie przylegała nadmiernie do pni i gałęzi. Tak naprawdę agrotkanina najlepiej nadaje się pod kamień ozdobny. Nie możemy liczyć na to, że na powierzchni agrotkaniny nie pojawi się żaden chwast, jeśli mieszkamy blisko lasu. Nasiona są rozwiewane przez wiatr i mogą rozwijać się nawet na powierzchni siatki, zwłaszcza, jeśli wysypiemy agrowłókninę korą ściółkującą, która pod wpływem wilgoci się rozkłada. Z tego względu lepiej stosować kamień ozdobny wokół nasadzeń, które można wykonać w takiej siatce.
Należy pamiętać, że agrotkaninę można przytwierdzić przy pomocy specjalnych szpilek lub kotew mocujących. W drugim przypadku będzie to trwałe połączenie z glebą, a pierwszy nadaje się wtedy, kiedy chcemy zmienić miejsce dla sadzonek i zdjąć matę ochronną.