czapka na drutach

Czapka na drutach w sam raz na jesień

Nikt nie lubi końca wakacji, szczególnie wtedy, kiedy ostatnie dni sierpnia wyglądają tak, jak w tym roku. Ma się wrażenie, że jesień niebezpiecznie przyspieszyła i potrzebne jest już cieplejsze odzienie. A może nawet czapka na drutach. Tak, wydziergana i przez samego siebie przygotowana. Nic takiej radości nie sprawi, jak własnej roboty okrycie głowy. Tylko czy rzeczywiście musimy już szykować się na chłodne dni? Czy lato da nam jeszcze sobą się nacieszyć? I czy umożliwi nam odpowiednio przygotować się na długie, listopadowe wieczory? Dobrze by było, bo trzeba nabyć odpowiednią włóczkę, zmierzyć obwód głowy i cieszyć się nową robótką.

Czapka na drutach – łatwość dziergania

Czy czapka na drutach jest łatwa do wydziergania? Dla osób, które skończyły pierwszy etap nauki, ten rodzaj odzieży może być dobrym testem do poszerzania swoich umiejętności. Niezłym krokiem ku dalszej nauce. Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z przędzami i odpowiednimi akcesoriami – będzie jeszcze za wcześnie. Ale mamy dobrą wiadomość. Nie ma co się smucić. Za rok będziecie już gotowi, żeby sobie z tym poradzić. Ba, może nawet już późną wiosną, zdecydujecie się na pierwsze próby z tym związane. Materiałów dookoła jest całkiem sporo, a i dokładnych wskazówek nie brakuje.

Czapka na drutach od ściągacza po koronę

Załóżmy, że nasza czapka na drutach nie będzie skomplikowana. To znaczy, że weźmiemy pod uwagę jej trzy najważniejsze składowe, czyli ściągacz, część środkową i koronę (to ten element, zwany inaczej zwężeniem na górze). Żeby taką czapkę wydziergać musimy znać dwa wymiary – obwód głowy i jej wysokość. Na koniec zaś potrzebna nam będzie wiedza na temat ilości oczek i rzędów. Ten ostatni parametr uzyskamy, decydując się na wydzierganie próbki, takiej – powiedzmy – 4×4. Powinniśmy na tym etapie wiedzieć już – na jaką włóczkę się decydujemy, żeby dobrać dla niej odpowiednią grubość drutów.

Kolejne i niezbędne kroki

Jeżeli będziemy znali rozmiar obwodu głowy, to musimy wiedzieć, że aby czapka dobrze się prezentowała, musimy zaplanować nieco większy jej rozmiar niż wspomniany rozmiar. To ważne, ponieważ najczęściej dzianina będzie nieco ulegać rozciąganiu. Dlatego ważne, aby od obwodu głowy odjąć około 2,5 do 5 centymetrów. Znając swoje preferencje, być może odjęcie aż 5 centymetrów będzie zbyt duże. Dlatego można zatrzymać się na mniejszym rozmiarze.

Niewątpliwie będzie trzeba znaleźć sposób na to, jak zająć się ściągaczem oraz koroną czapki. Wszystko to zależy od wspomnianej wyżej pierwszej próby, która będzie decydować o ilości oczek potrzebnych do poszczególnych czynności.

About the author