Mieszanie środków ochrony roślin jest bardzo powszechną praktyką. Dlaczego? Stanowi ono element tak zwanej zintegrowanej ochrony roślin. Jeżeli nie słyszeliście tego terminu, to określa on ochronę nastawioną w głównej mierze na profilaktykę. Dzięki wcześniejszemu zastosowaniu odpowiednich mieszanin, pozwala na późniejsze ograniczenie zabiegów ochrony roślin. Nie trzeba więc także dodawać, że mieszanie środków ochrony roślin jest to oszczędność zarówno kosztów, jak i czasu.
Mieszanie daje większy zakres działania niż gotowe środki, jest efektywne, ale należy wiedzieć, jak je przeprowadzać. W przeciwnym razie może być nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne. Chcesz poznać podstawowe zasady bezpiecznego mieszania środków ochrony roślin? Trafiłeś w idealne miejsce.
Formulacje – podstawa przy mieszaniu środków ochrony roślin
Jeżeli masz zamiar wykonać mieszanie środków ochrony roślin, musisz zaznajomić się z formulacjami, czyli formami użytkowymi środków. Na etykietach znajdziesz takie oznaczenia: EC, EW, SC, WP, WG, SE. Zastanawiasz się na pewno, co oznaczają. EC to koncentrat do wykonania emulsji wodnej, EW to olej w wodzie, SC to koncentrat do wykonania zawiesiny wodnej, WP to proszek do wykonania zawiesiny wodnej, WG to granule do wykonania zawiesiny wodnej, a SE to zawiesino-emulsja.
Po co Ci wiedza na temat formulacji? Ponieważ od ich form użytkowych zależy kolejność wprowadzania mieszanych środków do zbiornika! Najpierw należy wymieszać ze sobą WP i WG, a następnie dodawać SC, SE i EC. To, o czym musisz także pamiętać, jest fakt, że woda używana do wykonywania roboczej cieczy opryskowej powinna mieć temperaturę wyższą niż aktualna temperatura otoczenia. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, czyli umieścić zbiornik z wodą na jakiś czas w nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj też, że jeżeli nie zużyjesz całej mieszaniny, nie nadaje się ona do użycie podczas kolejnego oprysku, ponieważ straci ona swoją przydatność.
Czy można mieszać środki ochrony rośliny z nawozami?
Zastanawiasz się, czy środki ochrony roślin można mieszać z nawozami? Odpowiedź brzmi: tak! Do środków ochrony roślin domieszać możesz na przykład mocznik. W takiej sytuacji musisz najpierw wlać roztwór nawozu do zbiornika opryskowego, a dopiero potem pestycydy.
Jeżeli chodzi o ograniczenia w mieszaniu środków ochrony roślin, to pod żadnym pozorem nie powinieneś mieszać preparatów siarkowych z olejowymi oraz miedziowych z mocznikiem, kwasem fosforowym, saletrą wapniową i nawozami z dodatkiem manganu!
Mieszanie środków ochrony roślin – pamiętaj!
Chociaż mieszanie środków ochrony roślin jest dozwolone i często stosowane przez ogrodników czy rolników, to musisz wiedzieć o jednym fakcie. Jeżeli zdecydujesz się na mieszanie środków ochrony roślin, to będziesz robić to na własną odpowiedzialność. Dlatego, gdy efekty nie zadowolą Cię lub co gorsza, będą wręcz negatywne, będzie to Twoja wina, nie producenta. Musisz liczyć się z ryzykiem, jakie ponosisz. Wyjątkiem jest sytuacja, w której producent uwzględnił mieszanie i podał informacje jego dotyczące na etykiecie.